Tuesday, October 3, 2023

उखुको मुल्य ७०५ रुपैया कायम गर्न मिलगेट उखु उत्पादक संघको मागँ

ताजा / भरखरै प्राप्त

चक्रघट्टामा जनशक्ति क्लबले बाल दिवस मनाइयो

चक्रघट्टा–सर्लाहीको चक्रघट्टामा जनशक्ती युवा क्लबले भब्य कार्यक्रमका विच बाल दिवस मनाइएको छ । शुक्रवार जनशक्ति युवा क्लबको...

बागमतीमा नगर स्तरीय विज्ञान प्रदर्शनी तथा नृत्य प्रतियोगिता सम्पन्न

बागमती– ५९ औँ राष्ट्रिय बाल दिवस सर्लाहीमा पनि विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईएको छ । जिल्लाका विभिन्न पालिका तथा बिद्यालयहरुले र्याली, प्रदर्शनी...

मनोकामना साकोसको तिज बिषेश कार्यक्रम सम्पन्न

हरिवन–सर्लाहीको हरिवनमा रहेको मनोकामना बहुउद्देश्य सहकारी संस्थाले तिज विषेश कार्यक्रम सम्पन्न गरेको छ । शुक्रवार हरिवन नगरपालिका–९,...

नेकपा (एस)को जिल्ला इन्चार्जमा पौडेल मनोनित

सर्लाही-नेकपा (एकिकृत समाजवादी) पार्टीको सर्लाही जिल्ला इन्चार्जमा पार्टीका नेता बागमती निवासी लक्ष्मण पौडेल मनोनित भएका छन् ।

माओवादी केन्द्रको तिज बिशेष कार्यक्रम मिलनचोकमा सम्पन्न

बागमती– हरितालिका तिजको अवसर पारेर नेकपा (माओवादी केन्द्र)ले बागमतीको मिलनचोकमा तिज विशेष कार्यक्रम सम्पन्न गरेको छ ।

सर्लाही-यस सिजनको लागि उखुको मुल्य ७ सय ५ रुपैया कायम गर्न मिलगेट उखु उत्पादक समिति सर्लाहीले मागँ गरेको छ ।

आईतवार ज्ञापन पत्र बुझाउदै मिलगेट उखु उत्पादक समिति हरिवन सर्लाहीले सरोकार वाला निकाय सगँ उखुको मुल्य बढाउन मागँ गरेको हो । समितिका कार्यवाहक अध्यक्ष राजकुमार उप्रेतीको नेतृत्वमा रहेको टोलीले ईन्दु शंकर चिनी उद्योग हरिवनका प्रशासकिय अधिकृत ठाकुर नेपाललाई ज्ञापन पत्र समेत बुझाएको छ । गत सिजनको मुल्यमा उखु बेच्नु परे किसानहरुलाई प्रतिविगाह ५८ हजार ९ सय घाटा हुने विज्ञप्तीमा उल्लेख छ ।

विज्ञप्तीमा भनिएको छ, हाल इन्धनमा भएको बृद्धि, बैँकको ब्याजदरमा भएको बृद्धि, कृषि मजदुरको अभाव तथा मजदुरीमा भएको बृद्धि, मलखादको अभाव कालोबजारी सगँ महंगोमा किन्नुपरेको अवस्था सबैलाई मध्यनजर गरि यो मुल्य मागँ गरेका छौँ । हालको अवस्थामा प्रति बिगाह उखु उत्पादन लागत मात्र २ लाख ९४ हजार ९ सयको हाराहारीमा पर्न आउने उनीहरुको दावी छ । अझ राज्यले कवोल गरेको अनुदान बापतको रकम दिन आलटाल गर्नु थप दुखद् रहेको उल्लेख छ ।

यस पहिला क्रसिंग सिजन २०७८÷७९ को लागि सरकारले उद्योगले ५ सय २० रुपैया र सरकारले अनुदान बापत ७० रुपैया दिने गरी ५ सय ९० कायम गरेको थियो । यस सिजनको लागि कम्तिमा ७ सय ५ रुपैया कायम गरिनुपर्ने समितिका कार्यवाहक अध्यक्ष उप्रेतीले बताए । समितिले ज्ञापन पत्रको बोधार्थ कृषि तथा पशुपक्षिं मन्त्रालय, उद्योग मन्त्रालय र जिल्ला प्रशासन कार्यलय सर्लाहीलाई समेत बुझाएको जनाएको छ ।

केही बर्ष यता राज्यको बेवास्था र उद्योगीको मिचाईका कारण उखु किसान लगातार पलायन भईरहेकोले बेलैमा किसानका मर्का बुझ समेत आग्रह गरेका छन् । मिलगेटल उखु उत्पादन समिति हरिवन सर्लाहीले चिनिमा राज्य आत्मनिर्भर हुनै लाग्दा उद्योगहरु उखु नपाएर धमाधम बन्दहुनु पर्ने अवस्था अत्यन्त चिन्ता जनक भएको किसान अगुवाहरुको भनाई छ ।

उक्त कार्यक्रममा बोल्दै अगुवा उखु किसान एवं हरिवन नगरपालिकाका मेयर रमेश बुडाथोकीले किसानलाई उखु खेती तर्फ आकर्षण गर्न र उन्नत जानका उखु उत्पादनमा जोड दिन नसके उखु र उद्योग दुबै संकटमा पर्ने बताए । राज्य मुक दर्शक बन्ने र सोझा साझा किसानले बर्षेनी ५०÷१०० रुपैया मुल्य बृद्धिको माग राखेर टाउको फोड्ने देखी ज्यान गुमाउनु पर्ने अवस्था अत्यन्त अन्याय पुर्ण रहेको अगुवा उखु किसान हरिवन–३, का कैलाश लामाले बताए ।

विभिन्न उद्योगको तथ्यांक अनुसार सर्लाहीका एक करोड २० लाख क्वीन्टल सम्म उखु उत्पादन हुनेगरेको थियो । यसको अनुपात क्षेत्रफल र उत्पादन परिणाम दुवै तर्फबाट घटेको उद्योगहरुको तथ्यांकमा उल्लेख छ । गत सिजनमा जिल्लामा झण्डै ६५ लाख क्वीन्टर हाराहारीमा उखु उत्पादन भएको देखिएको छ । यो अनुपात लगातार घट्दो क्रममा देखिएको छ । सर्लाहीको हरिवनमा रहेको इन्दु शंकर चिनि उद्योगले ५ बर्ष पहिला ४० लाख क्वीन्टर बढि उखु क्रसिंङ गरेको थियो ।

उखु अभावमा यस उद्योगले गत सिजनमा जम्मा२४ लाख १३ हजार ३ सय ४८ क्वीन्टल उखु मात्र क्रसिङ गनै पाएको थियो । यस सिजन उखुको परिमाण थप घट्ने जानकारहरुको भनाई छ । जिल्लामा यो सहित अन्नपुर्ण चिनि उद्योग धन्कौल र महालक्षिमी चिनि उद्योग बगदह पनि संचालनमा छ । यस मध्य अन्नपुर्ण चिनि उद्योगले किसानको उखुको भुक्तानी नदिएपछि क्रसिङ गर्न सकेको छैन् भने, बगदहले पनि सोचेजती उखु नपाएको श्रोतले जनाएको छ ।

लोकप्रिय

स्थानीय तह र प्रतिनिधि सभा निर्वाचनमा पनि गठबन्धनका दल मिल्छौँः अध्यक्ष नेपाल

नेकपा एकीकृत समाजवादी पार्टीका अध्यक्ष माधवकुमार नेपालले जेठ महिनामा हुने स्थानीय तहको चुनावमा गठबन्धनबीच चुनावी तालमेल हुने बताएका छन् । तालमेल नभएको...

भरत तालमा अब ‘स्काई साईक्लिनिङ’को मज्जा

बागमती–मधेश प्रदेशमै पहिलो ‘स्काई साईक्लिनिङ’ भरत तालमा निर्माण सम्पन्न भएको छ । बागमती–१२ र ४ मा फैलिएको...

हेटौँडाकी किशुको चर्चित गितको ‘म्यासअप’ सार्वजनिक

हेटौँडा-अहिलेका नयाँ पुस्ताहरुलाई नेपालका पुराना तथा निकै सुमधुर गितहरुबारे जानकारी नहुन सक्छ । ति सुपरहिट मानिएका ८ वटा नेपाली गित समेटेर हेटौँडाकी...

Related Articles

चक्रघट्टामा जनशक्ति क्लबले बाल दिवस मनाइयो

चक्रघट्टा–सर्लाहीको चक्रघट्टामा जनशक्ती युवा क्लबले भब्य कार्यक्रमका विच बाल दिवस मनाइएको छ । शुक्रवार जनशक्ति युवा क्लबको...

बागमतीमा नगर स्तरीय विज्ञान प्रदर्शनी तथा नृत्य प्रतियोगिता सम्पन्न

बागमती– ५९ औँ राष्ट्रिय बाल दिवस सर्लाहीमा पनि विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईएको छ । जिल्लाका विभिन्न पालिका तथा बिद्यालयहरुले र्याली, प्रदर्शनी...

मनोकामना साकोसको तिज बिषेश कार्यक्रम सम्पन्न

हरिवन–सर्लाहीको हरिवनमा रहेको मनोकामना बहुउद्देश्य सहकारी संस्थाले तिज विषेश कार्यक्रम सम्पन्न गरेको छ । शुक्रवार हरिवन नगरपालिका–९,...